plazing sebek

Pewnego grudniowego wieczoru wymyśliłem sobie miejsce, w którym subiektywnie mógłbym opisać to, co wydaje mi się inspirujące, ciekawe, warte zachowania i zinterpretowania... do tego ułożone w subiektywnie konkretny sposób, tak jak chcę i sobie wyobrażam. To taki prawie blog, bo niektóre teksty mogą żyć nawet po ich opublikowaniu. Serdecznie zapraszam do lektury i inspiracji. Czytaj więcej.

Nieprzewidywalne

Nie da się przewidzieć ścieżki, którą przyjdzie Ci podążać w Twoim życiu… nawet jeśli masz mapę, nawet jeśli ściskasz ją mocno w swoich rękach, to zawsze jest to obraz przeszłości, tego co było. Poczucie stabilizacji to mit. Usłyszałem kiedyś, że jeśli chcesz przewidzieć przyszłość, zacznij ją tworzyć… Dobry żart.

Czytaj więcej: Nieprzewidywalne

Najmniejsza encyklopedia świata - (onet, damosfera)

Trzeba mieć odwagę, aby napisać książkę o wartościach. Zwłaszcza w świecie, który jest tak zrelatywizowany i naładowany trudnymi emocjami. Świecie kipiącym portalowymi nagłówkami o nadciągającej wojnie, politycznej wzajemnej nienawiści i krzywdzie, którą czyni ktoś komuś, codziennie.

Czytaj więcej: Najmniejsza encyklopedia świata - (onet, damosfera)

Granica ludzi

Serce rośnie, gdy widzi się ludzi wokół, chcących się dzielić dobrem… pomagających tłumnie tym, którzy tej pomocy teraz najbardziej potrzebują. Jednocześnie tym bardziej serce krwawi, gdy człowiek uświadomi sobie, z jakiego powodu ta pomoc jest świadczona.

Czytaj więcej: Granica ludzi

Miary czasu - (ONET, DAMOSFERA)

Zegarek może pełnić różne funkcje, coraz bardziej konkuruje z nim nasz smartfon, czy smarwatch. Czasomierz może być elementem biżuterii, podkreślać naszą osobowość, stanowić symbol naszego statusu materialnego… a co jeśli ma dokładnie tyle samo lat co Ty?

Czytaj więcej: Miary czasu - (ONET, DAMOSFERA)

Trzy kolory: czarny, biały i zielony

Można dyskutować, czy czerń i biel to kolory, wszakże w nauce o kolorach, czerń to brak światła, a przecież kolor jest zjawiskiem światła.

Czytaj więcej: Trzy kolory: czarny, biały i zielony

Spowiedź rektora

O tej książce dowiedziałem się 1 października w drodze z Nowego Sącza do Muszyny. Obok mnie, w samochodzie wynajętym na minuty… siedział on, we własnej osobie - Rektor Krzysztof Pawłowski.

Czytaj więcej: Spowiedź rektora

Co byś zrobił, gdybyś się nie bał?

Dość banalne pytanie, pomyślał… łatwo je zadać, nawet na samym początku rozmowy, brzmi całkiem mądrze, stwarza przestrzeń do otwarcia się dla intymnej opowieści. Zawsze robił tą mądrą minę… zawsze słuchał uważnie, ochoczo przytakiwał… Zachęcał do rozwinięcia myśli.

Czytaj więcej: Co byś zrobił, gdybyś się nie bał?

Droga marzeń

Dziwne te wakacje… pomyślał… w powietrzu czuł już właściwie zapach nadciągającej jesieni… ukochane złote liście szeleściły mu pod stopami… kątem oka widział jak ciężkie chmury zaczęły się zbierać ponad jego głową, jakby chciały go nauczyć pokory wobec prawa natury, przepowiedzieć nadciągającą burzę.

Czytaj więcej: Droga marzeń

Z nosem przy szybie - Lim-2/MiG-15

Są takie marzenia, na które czeka się całe życie… Takie, które powstały w głowie kilkuletniego chłopca, zagnieździły się i pozostały, jak wirus zaszyty gdzieś w szarych komórkach.

Czytaj więcej: Z nosem przy szybie - Lim-2/MiG-15

Kolor oczu

Zapewne pamiętasz ten motyw w wielu filmach… duży stary dom, główna bohaterka właśnie się do niego wprowadziła… dowiaduje się, że to dom z historią. Może poruszać się po nim swobodnie… poza jednym najstarszym miejscem.

Czytaj więcej: Kolor oczu

Czarna kredka

Czarna kredka w ręku mistrza zawsze opowiada historie… przesuwając się po białej kartce zostawia ślad… zaznaczony ludzkim życiem.

Czytaj więcej: Czarna kredka

Technologie na sprzedaż

Plan wydawał się genialny, ambitna idea, wstępnie zdecydowane firmy - miało być ich docelowo 100. Precyzyjnie rozpisany biznesplan i marzenia o nowej dolinie krzemowej, w miejscu o wyjątkowych przedsiębiorczych tradycjach.

Czytaj więcej: Technologie na sprzedaż

Ramy czasu

Poznali się całkiem przypadkiem, tknęło go, czemu by nie spróbować. Stworzyli unikatowy zespół. Ona maluje światłem, zatapia w ogniu barwy nieba i ziemi, aby wydobyć z niej magię refleksów i odcieni. Poszukuje inspiracji wśród sklepień dawnych świątyń, eksplorując egzotyczne arabeski, aby swoim pracom oddać ich ducha i bogate znaczenia.

Czytaj więcej: Ramy czasu

Malowane światłem

Dzień i noc, dwie przeciwstawne energie. Tak bardzo różne, jak tylko to sobie można wyobrazić… Stanowią swoje zaprzeczenie… światło i mrok… biel i czerń… jak w partii szachów.

Czytaj więcej: Malowane światłem

Elektryczny odjazd

Pojawiły się na ulicach Warszawy dokładnie trzy lata temu… najpierw dość nieśmiało, na próbę… pierwsze pięć modeli samochodów elektrycznych… Hyundai, Renault, BMW… Przeprowadzono badanie rynku, protnotypowano… wszystko tak, jak fachowcy od rynkologii piszą w swoich książkach.

Czytaj więcej: Elektryczny odjazd

Zamki na piasku

Był z siebie bardzo zadowolony. Na pozór wszystko się zgadzało. Wybrane przez doradców miejsce, wybrana działka… wokół dużo zieleni, widok na miasto…

Czytaj więcej: Zamki na piasku

Order dla Uśmiechu

„Powstał ponad 50 lat temu tak niewinnie, z inicjatywy chorego chłopca rehabilitowanego w Konstancinie pod Warszawą, jego projekt przedłożyła 9-letnia wówczas dziewczynka – Ewa Chrobak z Głuchołazów na Opolszczyźnie.

Czytaj więcej: Order dla Uśmiechu

Z kamerą wśród pasjonatów

W jaki sposób zmierzyć ludzką pasję? Ilością siwych włosów, wynikających z kwadratu sytuacji stresujących? Obowiązkowo podzielonych przez pierwiastek determinacji w skutecznym dowożeniu obietnicy oraz pomnożonych przez n! nagród i wyróżnień dziennikarskich?

Czytaj więcej: Z kamerą wśród pasjonatów

Powiew wiatru z zachodu

W szarej rzeczywistości 1978 roku jawił się jak ożywczy wiatr, nadciągający znad morza śródziemnego. Następca Fiata 125 stanowił zdecydowany krok do przodu. Zaskakiwał wielkością wnętrza, bryłą nadwozia, miękkim a tym samym komfortowym zawieszeniem. 

Czytaj więcej: Powiew wiatru z zachodu

Białoczerwony symbol chwały

Dzisiejsze święto 🇵🇱 przypomniało mi moją przygodę w odkrywanie tajemnic biało-czerwonej - jednego z najważniejszych symboli naszej państwowości.

Czytaj więcej: Białoczerwony symbol chwały

Z nutą nostalgii o zegarkach

Z nutą nostalgii wspominamy dawne 🇵🇱 osiągnięcia technologiczne: polskie samochody, Luxtorpedę, TSS Stefan Batory, motocykle Junak, sprzęt Unitra etc. Dziś próby reaktywacji dawnych marek nie za bardzo się udają, bo całkowicie zmieniły się czasy i otoczenie gospodarcze. Jednocześnie marzymy o globalnych markach Made in Poland, mamy odwagę i bywamy wyjątkowo pracowici. 

Czytaj więcej: Z nutą nostalgii o zegarkach

Marzenia o Orlim Domu

Niektórzy mawiają, że marzenia dodają skrzydeł, albo że wystarczy marzyć a cały wszechświat pomoże w ich realizacji. Są marzenia wzniosłe, o pokoju na Świecie, zgodzie narodowej, bywają również drobne, nasze własne. Choćby takie, aby było normalnie, nie prowizorycznie.

Czytaj więcej: Marzenia o Orlim Domu

Siła mimo różnic

Każdy z trzech regionów ma własnego premiera, parlament, flagę i hymny narodowe… kraj paradoksów, w którym właściwie jedyną grupą etniczną, która rzeczywiście czuje się Belgami, są niemieckojęzyczni mieszkańcy jego wschodniej części.

Czytaj więcej: Siła mimo różnic

Światło z nieba

Na początku była ciemność. Ziemia, woda, powietrze i ogień - cztery żywioły, esencja świata, energia obecna we wszechświecie, mająca jednocześnie moc tworzenia i destrukcji. 

Czytaj więcej: Światło z nieba

Białoczerwona

Co to właściwie znaczy kolor biały i czerwony? Dla nas facetów zwykle czerwony to czerwony, ale jak się parę takich czerwieni postawi obok siebie to… właściwie nie wiadomo, który jest ten właściwy… Narodowy… To może po prostu sięgnąć do wzorca i porównać?

Czytaj więcej: Białoczerwona

Kredą po asfalcie

Stanęła wpatrzona w ten nieco dziwny pośpiesznie narysowany kredą i poprzecinany poziomymi liniami tułów. Jego linie tworzą nierówne biało-czarne kwadraty, zakończone - dość niezdarnie narysowaną - przeciętą w połowie głową.

Czytaj więcej: Kredą po asfalcie

Sprawczość versus przeznaczenie

Niektórzy mawiają, że jeśli chcesz rozśmieszyć Pana Boga, zacznij planować swoje życie… ale bez planowania bylibyśmy jak lewitujący lunatyk, wokół orbity własnego życia.

Czytaj więcej: Sprawczość versus przeznaczenie

Rusznikarz z Podgórnej

Jest coś mistycznego w pracy rąk ludzkich. Za każdym razem, gdy odwiedzam tego typu miejsca, czuję obecną w murach mieszaninę ludzkiego uporu i pasji.

Czytaj więcej: Rusznikarz z Podgórnej

Zwróć uwagę na wagę… w Słupsku

Miary wyłaniają się z mroku dziejów i towarzyszą ludzkości na wszystkich etapach rozwoju cywilizacji. Jako pierwsze narzędzia miernicze były wykorzystywane cechy ludzkiego ciała, takie jak łokieć, czy stopa. Słowem, w zamierzchłych czasach człowiek „mierzył wszystko sobą”.

Czytaj więcej: Zwróć uwagę na wagę… w Słupsku

Wzór doskonałości

Czy kiedykolwiek wyobrażałeś sobie, swój własny ideał świata? Idealnych ludzi otaczających Cię wokół, piękne przedmioty będące na wyciągnięcie ręki, wszechogarniającą doskonałość, jako spełnienie marzeń dzieciństwa. Pragnienia sięgnięcia absolutu, przekroczenia własnych ograniczeń, przejścia przez granicę lustra, za którym pojawia się zupełnie inny świat?

Czytaj więcej: Wzór doskonałości

Daleko do wzorca

Jeszcze nie tak dawno temu ciekawskie dziecko, które chciało poznać zasadę działania zabawki, czy urządzenia po prostu rozkręcało je. Naturalna forma zaspokajania ciekawości. Któż z nas tego w dzieciństwie nie zrobił? Czy da się dziś w prosty sposób wyjaśnić zasadę działania nowoczesnych urządzeń? Zjawisk?

Czytaj więcej: Daleko do wzorca

Dzwon Sebastian A.D. 2016

W czarownych wnętrzach ludwisarskiej pracowni Felczynskich - najstarszej firmie rodzinnej jaką znam, powstało szczególne dla mnie dzieło sztuki. Dzwon Sebastian mu na imię. Symbol łączności nieba i ziemi, ducha z materią, otrzymujący życie przez magiczny dotyk wyjątkowych dłoni. Vivos voco, mortuos plango, fulgura flango!*.

Czytaj więcej: Dzwon Sebastian A.D. 2016

W poszukiwaniu podstawowych pojęć

Najwięksi myśliciele do dziś spierają się, na ile naszym życiem rządzi przypadek, splot okoliczności a na ile możemy stać się sami kowalem własnego losu. Sprawczość versus przeznaczenie, to odwieczny dylemat współczesnego człowieka. Czy sięgając w otchłań historii możemy poszukiwać inspiracji dla kreowania naszej własnej przyszłości i poszukiwania odpowiedzi na najbardziej fundamentalne pytania?

Czytaj więcej: W poszukiwaniu podstawowych pojęć

Twarze z lustra naszej historii

Warszawską Pragę można zwiedzać na wiele sposobów, fizycznie - spacerując urokliwymi uliczkami, samodzielnie, bądź z przyjaciółmi zwiedzać kolejne bramy i zaułki. Można zatapiać się w opowieściach innych, zaczytywać w historiach i oczami wyobraźni wodzić po miejscach, które autor chciałby nam najbardziej pokazać. Czy można mieć i to i to?

Czytaj więcej: Twarze z lustra naszej historii

Back to Top