Radio Opole - Loża Ekspertów

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, dokładnie o godz. 10:35 w Radio Opole fascynująca rozmowa o miarach, trochę o historii, trochę o zbędnych kilogramach, których zwykle nam za dużo na sercu a przede wszystkim o tym, co nas otacza okiem osób, które wszystko mierzą.

Wiktor Niedzicki - CiekaWiwisekcja: Po co nam pomiary?

Kto potrzebuje zegarów mierzących czas z dokładnością bilionowych części sekundy? Po co nam nowoczesne jednostki oparte o stałe fizyczne? Czemu powinno nam zależeć na niewyobrażalnej precyzji? Co wspólnego ma trzaskanie drzwiami samochodu z pomiarami? Dlaczego władcy porządkowali miary i kto stworzył pojęcie metra?

Wajcha czasu

Po raz kolejny w naszym Laboratorium Magii i Czasu przełączymy naszą wajchę czasu… z czasu letniego na zimowy! Znowu zrobi się nieco chłodniej i czekają na nas ciemniejsze wieczory.

Wstydliwy wzorzec

Takie wydarzenie zdarza się w polskiej metrologii raz na 30-40 lat!! Po trzydziestu latach leżakowania w sejfie Głównego Urzędu Miar, został wyciągnięty na światło dzienne…

Trzy lata

Czy da się wszystko zmierzyć? Wiele zależy od punktu odniesienia. Właśnie minęło u mnie 3 lata mojej pracy w najbardziej dokładnym Urzędzie w Polsce...

Zbiornik na paliwo

Każdy taki zbiornik to 100 tys. m3 surowej, jeszcze ciepłej, bo pompowanej wprost z tankowca lub rurociagu „Przyjaźń” ropy naftowej ... 100 tys. m3 to 100 mln litrów!

Ciepło wszędzie… dobrze pomierzone

Za oknem prawdziwie letnia aura, słońce fantastycznie dopieszcza nasze melaniny zawarte w skórze, dostarczając tak upragnionego po deszczowych dniach ciepła. No właśnie, ciepło… to fajny pretekst, aby sprawdzić, co wspólnego ma ciepło z metrologią.

Metrolodzy versus koronawirus

Pandemia COVID-19 wywróciła nasz świat do góry nogami. Zewsząd docierają do nas dramatyczne informacje o kolejnych zachorowaniach, czy opcji przedłużenia stanu pandemii nawet o rok… Oczywiście wszyscy staramy się jakoś sobie z tym radzić.

Wajcha czasu

W Laboratorium Magii i Czasu trwają właśnie gorączkowe przygotowania do przyszłotygodniowej zmiany czasu. To skomplikowana operacja, trzeba w odpowiednim czasie najprecyzyjniej, jak się tylko da przełączyć wajchą odpowiedni tryb - letni albo zimowy.

Metrologia

metrologia - nauka dotycząca sposobów dokonywania pomiarów oraz zasad interpretacji uzyskanych wyników.

Jego promienność siwert

W ubiegłym tygodniu było trochę o Greju, dziś kolejny bohater pobudzający wyobraźnię - jego promienność siwert - władca promieni X ☠️

Back to Top