Z nutą nostalgii o zegarkach

Z nutą nostalgii wspominamy dawne 🇵🇱 osiągnięcia technologiczne: polskie samochody, Luxtorpedę, TSS Stefan Batory, motocykle Junak, sprzęt Unitra etc. Dziś próby reaktywacji dawnych marek nie za bardzo się udają, bo całkowicie zmieniły się czasy i otoczenie gospodarcze. Jednocześnie marzymy o globalnych markach Made in Poland, mamy odwagę i bywamy wyjątkowo pracowici. 

Czy na naszych oczach pojawia się szansa na dumne Made in Poland dla tej niszowej póki co, ale dumnie rozwijającej swoje skrzydła branży? Czy Polpora Zegarki Balticus Polska Zegarki BłonieG. GerlachXicorr Watches Vratislavia Conceptum i in. to pierwsze przebiśniegi, zwiastujące wiosnę?

Być świadkiem tworzenia się nowej, dziś jeszcze bardzo niszowej branży niemal od zera to wielka frajda i bardzo pouczające doświadczenie. A polskie zegarki, to podwójnie ciekawa branża - elegancka i dumna oraz wbrew pozorom, wyjątkowo wymagająca technologicznie (mimo a może właśnie przez miniaturyzację technologii). 

Szwajcarzy nie zastanawiają się zbytnio, czy wspierać instytucjonalnie swoją branżę zegarków, czy tylko się przyglądać. Stworzyli nawet własne metodologie certyfikowania zegarków, aby udowodnić, że spełniają najostrzejsze bardzo różnorodne kryteria jakościowe, od dokładności chodu zaczynając, przez badanie wodoodporności na badaniu w bardzo silnych polach magnetycznych kończąc. Moim marzeniem jest to, aby nasz Polski Urząd - dedykowany do pomiarów czasu również włączył się w takie, merytoryczne i pośrednio marketingowe wsparcie tego sektora. Czy uda się stworzyć polską usługę certyfikacji zegarków z prawdziwego zdarzenia, zasługującą na wymogi XXI wieku? Zobaczymy, póki co konsultujemy temat z osobami najbardziej zainteresowanymi.

A jakie jest Twoje zdanie?

Czy zegarek z wiarygodnym dokumentem pokazującym parametry jego działania miałby dla Ciebie sens?

 

Back to Top