Siła mimo różnic

Każdy z trzech regionów ma własnego premiera, parlament, flagę i hymny narodowe… kraj paradoksów, w którym właściwie jedyną grupą etniczną, która rzeczywiście czuje się Belgami, są niemieckojęzyczni mieszkańcy jego wschodniej części.

Jedność na trzy różne sposoby patrzenia i myślenia. A to kraj znacznie silniej podzielony niż nasz…  na trzy bardzo odrębne części…

L’union fait la force 🇫🇷
Eendracht maakt macht 🇳🇱
Einigkeit macht stark 🇩🇪

Przedmiotem konfliktu w kraju od lat jest Bruksela, która choć znajduje się na terenie Flandrii (co nie podoba się Walonom), to w przeważającej części jest francuskojęzyczna (z czym nie mogą pogodzić się Flamandowie).

Podzielony, a jednocześnie będący europejską potęgą gospodarczą i… paradoksalnie… stolicą oraz siedzibą europejskich instytucji, kojarzących się jednoznacznie z integracją. Jedność tym trudniejsza im bardziej różnorodna tkanka społeczna i iskrzenie na jej styku. Niektórzy mawiają, że prawdziwa zmiana zaczyna się od iskrzenia.

Pracę ponad podziałami doskonale czuje się wśród metrologów… Jednostki miar to chyba najbardziej demokratyczny system przyjęty i realizowany przez kraje, które w sferze politycznej mogą nawet toczyć między sobą konflikt zbrojny. Fizyka nie bierze jeńców…

Wyzwania metrologii XXI wieku mocno rozgościły się w świecie atomów i kwantów… świecie kompletnie innym od znanego nam w skali widocznej ludzkim okiem.

W skali atomowej świat zdaje się kompletnie inny, wymykający się logicznemu rozumowaniu, niekonkretny, stawiający więcej pytań niż odpowiedzi… Może za kilkadziesiąt albo kilkaset lat metrolodzy rutynowo będą mierzyć zjawiska, które dziś wydają nam się nadprzyrodzone i paranormalne? Może znajdziemy też jednostkę miary rozcieńczonej substancji aktywnej w lekach homeopatycznych? 🤓


Atomium to monumentalna budowa na przedmieściach Brukseli, to odwzorowanie elementarnego atomu żelaza, powiększonego 165 miliardów razy. Zbudowany z okazji Wystawy Światowej w Brukseli w 1958 jako symbol ówczesnych naukowych oraz technicznych osiągnięć „wieku atomu”, miał po jej zakończeniu zostać zdemontowany… ale nie tylko u nas najtrwalsze są rzeczy „na chwilę”.

Wystawa Światowa w Brukseli w 1958 roku była pierwszą wystawą zorganizowaną po II wojnie światowej (wcześniejsze zorganizowano w 1939 roku). Konstrukcja atomu, dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji, na stałe wpisała się w krajobraz stolicy Belgii.

Fizyka jednoczy ponad podziałami….. i nie wybacza błędów.


źródło: Geheugen van Nederland

 

Back to Top