Zbigniew Maleszewski - Ludzie spełnieni nie narzekają

Co jest takiego kuszącego w możliwości spotkania i porozmawiania z ludźmi? Szczególnie z tymi, którzy może nie są bohaterami pierwszych stron gazet i wiodą wydawałoby się zwyczajne życie, ale ich doświadczenia mogłyby być kanwą niejednej książki. Czego można się nauczyć a czym zainspirować od innych osób podczas wydawałoby się zwyczajnego towarzyskiego spotkania?

Możliwość spotkania i zwyczajnej rozmowy, czasem może stać się zaskakującym bogactwem inspiracji, pomysłów i twórczych wydarzeń we własnym życiu. Pod warunkiem, że tak właśnie do tego podejdziemy i otworzymy się na możliwości zmiany. Krok dalej, to uwrażliwienie się na otaczającą nas rzeczywistość, a tu już prosta droga do fascynującej podróży. Ponoć to my sami kształtujemy sobie własną rzeczywistość, poprzez przekonania i opinie. Tak przynajmniej mawiają fachowcy.

Podczas ostatniego towarzyskiego wieczoru u Zbyszka, miałem okazję poznać w pełnej krasie swoistą interpretację przekonań, kształtujących życie. I to długie życie.

Dopiero po spotkaniu, a właściwie na drugi dzień odkryłem, że podczas całego spotkania ze Zbyszkiem, wielu podejmowanych tematów i historii dawnych czasów, ani razu z ust miłego gospodarza nie padło ani jedno słowo narzekania. A powodów pewnie znalazłoby się wiele.

Zapewne to banalne odkrycie, czasem oczywistość może się jednak przerodzić w silne przekonanie. Uświadomiłem sobie, że sztuka, proces twórczy, płodność artystyczna, przeradzająca się może wręcz w coś rodzaju nadpobudliwości może sprawić, że w konsekwencji człowiek może poczuć się spełniony. A to chyba jest warunkiem wolności.

Dostrzegam w tym miejscu pewien paradoks. Jeśli oczywiście tak do tego podejść.

Zastanów się przez chwilę. Czy nasze kompleksy, za duży nos, krosta na czole, za duży brzuch, za mały biust, w dziwny i paradoksalny sposób mogą być oznaką potencjału stania się szczęśliwym człowiekiem? Jeśli powody do zmartwień są tak powierzchowne, to może oznaczać, że nie mamy poważniejszych wyzwań. A to całkiem ciekawa perspektywa.

Człowiekiem wolnym, można stać się dopiero wtedy, gdy uporządkuje się swoje życie. Ważne, aby umieć się podporządkować regułom panującym w społeczeństwie, jednocześnie czując się wolnym. To możliwe.

Ze Zbyszkiem miałem okazję nie raz zamienić słowo, ale poniedziałkowe spotkanie przy ul. Bugaj, za kamiennymi schodkami w lewo, było dla mnie niezwykłą podróżą wśród fascynujących historii zaklętych w kamieniu, świata Sztuki, Kultury i Ducha. Zwyczajne wydawałoby się spotkanie, przy pysznych ciastkach na maśle i herbacie z torebki, w miłym towarzystwie stało się niespodziewanie przyczyną ciekawych refleksji. Ale czy na pewno niespodziewanie? ;)

Spotkanie u Zbyszka MaleszewskiegoGaleria zdjęć

_______

Zbyszek Maleszewski - rocznik 1924, wybitny artysta, architekt i rzeźbiarz, inspirator Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, były żołnierz AK, uczestnik Powstania Wileńskiego, obecnie odznaczonym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Back to Top