Ryski smak magii

Niektórzy mówią, ze Ryski Black Balzams niebezpiecznie otwiera umysł, niektórzy tez twierdzą, ze nie mógł powstać tylko z ludzkiej inspiracji. To moc w bardzo przyjemnej i usypiającej czujność formie, szczególnie, gdy pije sie go w tak niepokojąco niecodziennym miejscu.

Legenda głosi, że w 1789 roku czarny balsam podano chorującej na niestrawność carycy Katarzynie II. Kuracja okazała się skuteczna, co pozwoliło importować napój na carski dwór, ponoć recepturę znają tylko dwie osoby w danym czasie. Mówi sie o 24 a nawet 30 składnikach! Ma on pomagać również na przeziębienia, bóle zębów i głowy, odmrożenia, różyczkę, ukąszenia, zwichnięcia, czy nawet złamania kończyn. Z tego co wiem, nie odkurza, ale z magią nigdy nic nie wiadomo:)

Przywiozłem buteleczkę ze sobą, ciekawy, czy również będzie smakować w domowym zaciszu. Zazwyczaj dzieje się tak, że smaki, które poznajemy w odległych miejscach, przywiezione do domu smakują inaczej. Wiąże się to zapewne z emocjami i klimatem miejsca, okoliczności, w jakich je smakujemy. W przypadku Balsamu, była to knajpka Black Magic. Wyjątkowo czarujące (w sensie dosłownym) miejsce, w którym smaki zaprawione były urokiem panującego tam klimatu, a to nie ułatwiło mi przeniesienia smaku do kraju.

ryski smak magii

Region Łotwy i Litwy znany jest z szerokiej oferty likierów i nalewek. Miodowe, ziołowe znane i lubiane na całym Świecie to ciekawe uzupełnienie lokalnej kuchni - prostej w formie i niezwykle sycącej.

Ryski balsam wzbudził wśród moich znajomych i rodziny bardzo pozytywne emocje. W swojej czystej, choć bardzo ciemnej formie trafia szczególnie do męskiej części smakoszy, ale za to w odmianie z winem musującym (łyżka balsamu na samej górze) staje się królem wrażeń smakowych.

Przedświąteczny wyjazd do przyjaciół w Rydze, to były magiczne dwa dni. Czuję, że zostawiłem w Rydze kawałek swojej duszy, aby tu jeszcze wrócić. Jaskółki ćwierkają, że stanie się całkiem niedługo. Dziękuję za te magiczne 2 dni i do zobaczenia wkrótce:)

Lielā pateicibā par tikšanos! Starp draugiem vienmēr cieńā!
Paldies Ka bijāt kopā ar mums!

Back to Top