Zbiornik na paliwo

Każdy taki zbiornik to 100 tys. m3 surowej, jeszcze ciepłej, bo pompowanej wprost z tankowca lub rurociagu „Przyjaźń” ropy naftowej ... 100 tys. m3 to 100 mln litrów! ... Fajny zapas 🙂
 
 
Tylko na tej działce jest 18 tego typu zbiorników. Te najstarsze mają dokładnie tyle lat co ja. System zbiorników wraz z infrastrukturą to krajowy zasób strategiczny o najwyższym poziomie bezpieczeństwa i nie jest tak prosto ich odwiedzić.
PERN S.A. przyjmuje, magazynuje, wydaje i przetłacza ropę naftową i paliwa płynne. Potrafi robić to na tyle dobrze i skutecznie, ze jest obecnie największym tego typu operatorem logistycznym w Polsce.
 
W sumie dysponuje bazą 3,6 mln m3 pojemności magazynowej na ropę naftową oraz około 2 mln m3 na paliwa płynne. Niezły zapas!
Aby móc dokonywać właściwych rozliczeń, każdy zbiornik musi zostać bardzo dokładnie zwymiarowany a na końcu zalegalizowany! A osób, które potrafią zmierzyć takiego kolosa nie ma w Polsce zbyt wiele. Właściwie jest ich dosłownie kilku... a jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę podziemne zbiorniki, to właściwie znam tylko jednego takiego odważnego człowieka w Polsce. To praca bardzo odległa od wyobrażeń urzędnika siedzącego za biurkiem i popijającego kawkę.
 
Wysoka precyzja w pomiarach jest tu szczególnie ważna, bo każdy 1 mm błędu pomiarowego to 5200 litrów różnicy na jednym takim zbiorniku... mimo całkiem niezłej ceny paliw na stacjach benzynowych to i tak całkiem niezły worek pieniędzy. Najlepsze tachimetry potrafią zmierzyć takie zbiorniki z dokładnością 0,4 mm....
Taki zbiornik, mimo dość surowego zewnętrza, naszpikowany jest elektroniką, jak sernik rodzynkami od babci. Ponad nim unosi się pyszny zapach świeżutkiej ropy, spokojnie oczekującej na ponowne wpompowanie do rurociągów przemysłowych.
 
Ten akurat zbiorniczek, to najmłodsze dziecko PERN, młodziutki stutysięcznik z podwójnymi ścianami, świeżo zalany pachnącym surowcem. Stąd lada chwila ten zasób trafi do pobliskiej rafinerii Lotos, która po procesie rafinacji zrobi z niego paliwko do zasilania naszych ukochanych aut. No może za wyjątkiem aut elektrycznych ;) Być może którąś z kolejnych tras przejedziesz na paliwie, pochodzącym właśnie z tego zbiornika?
 
 
 
Ten zbiornik zmieściłby zawartość 1176 wagonów cysternowych, przy czym składający się z nich pociąg miałby długość 20 km; Z kolei stal użyta do wybudowania wszystkich pięciu nowych zbiorników wystarczyłaby do wzniesienia dwóch wież Eiffla.
 
U niektórych w żyłach zamiast krwi płynie etylina, tu w gdańskiej bazie można powąchać ten najbardziej surowy i pierwotny produkt, jeszcze ciepły, niedawno wypompowany z wnętrza ziemi. Ropa potrafi być bardzo ciepła, podgrzana ognistym wnętrzem naszej matki ziemi potrafi ją utrzymywać przez wiele wiele tygodni! W końcu skala ma znaczenie!
 
Back to Top