SI Redefinition

Po dziesięcioleciach przełomowych prac laboratoryjnych, światowa społeczność naukowa i techniczna już za niecałe dwa tygodnie zredefiniuje cztery z siedmiu podstawowych jednostek Międzynarodowego Systemu Jednostek (SI).

Kilogram (masa), kelwin (temperatura), amper (prąd elektryczny) i mol (ilość substancji) będą określone poprzez podstawowe prawa natury – stałe definiujące. Największa zmiana dotknie jednostki masy, która dotychczas była definiowana poprzez obiekt fizyczny, międzynarodowy wzorzec kilograma. Głosowanie w celu przyjęcia tej zmiany wydarzy się za niecałe dwa tygodnie, w piątek 16 listopada 2018 r.

Ta historyczna zmiana będzie największą pojedynczą zmianą w międzynarodowych pomiarach, od czasu podpisanej w 1875 roku Konwencji metrycznej. Eksperci z całego świata spodziewają się, że ta zmiana pobudzi innowacje technologiczne i obniży koszty wielu zaawansowanych technologicznie procesów produkcyjnych.

Zapraszam do obejrzenia gorącej (światowa premiera odbyła się dziś dokładnie o godz.15.00 CET) wyjątkowej animacji, wykonanej przez kolegów z amerykańskiego odpowiednika naszego urzędu miar… wykonali kawał epickiej roboty, jak to amerykanie (film jest z polskimi napisami)😉
 

A co z tym kilogramem? Właściwie się nie zmieni, ale będzie oparty na znacznie lepszych i bardziej stabilnych fundamentach! Czy zawiedzie nas w technologiczny kosmos?

 

Back to Top