Skrzydełko muchy

Skrzydełko muchy zrobiło ostatnio prawdziwą furorę w mediach… postanowiłem iść za ciosem i sprawdzić… ile tak naprawdę waży skrzydełko wspomnianego owada.

Nie jest to łatwa operacja, bo muchy nie stoją w kolejce do zbadania swoich ulubionych zapewnie części ciała. W tym celu przeprowadziłem kwerendę badawczą w urzędzie, po czym wybrano kilka charakterystycznych dla gatunku Musca domestica egzemplarzy, jako próbę reprezentatywną. Pomiarów dokonano za pomocą mikrokomparatora, który waży z dokładnością +/- 1 mikrogram.

Aby nie zanieczyścić obiektem tak precyzyjnego urządzenia pomiarowego, wykonałem odpowiednie papierowe „podkładki”, a skrzydełka były umieszczane na szalce za pomocą specjalistycznej pęsety. 

Wyniki pomiarowe:

🥁🥁🥁

1. 46,5 µg 
2. 42.1 µg
3. 39,6 µg

Dla wyjaśnienia 1 µg równa się jednej milionowej grama 0,000001 g. 

Konkluzja? Oczywiście skrzydło skrzydłu nierówne, mogą być duże i małe. Pani Jolanta wskazując masę skrzydełka muchy opierała się na badaniach amerykańskich naukowców, a zapewne amerykańskie muchy różnią się od naszych polskich 😉 Niemniej oficjalnie potwierdzam, większe skrzydełko owadu z gat. Musca domestica waży ok. 40-50 µg. Pogromcy mitów powiedzieliby w tym miejscu sławne (Confirmed!) wow!

A teraz przed nami poważne rozpoczęcie wdrażania (choćby dla Ministerstwa Nauki oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej) rekomendacji zmian w podręcznikach fizyki i wiele wiele różnych prac… jutro zaczęło się już dziś. 

PS. Żadne zwierzę nie ucierpiało bezpośrednio w wyniku przeprowadzonego eksperymentu

PS2. Zapraszam 📺"Ranking Mazura", czyli subiektywne podsumowanie tygodnia - Fakty Ekstra TVN https://fakty.tvn24.pl/884750

Back to Top