Jego promienność siwert

W ubiegłym tygodniu było trochę o Greju, dziś kolejny bohater pobudzający wyobraźnię - jego promienność siwert - władca promieni X ☠️

I ponownie, bynajmniej nie chodzi o bohatera książki, a jednostkę wyrażającą ilość energii promieniowania, pochłoniętą przez żywą tkankę i to w relacji do skutków biologicznych tego promieniowania…

1 siwert to bardzo duża jednostka, 50 takich jednostek otrzymali strażacy, gaszący w 1986 roku stopiony rdzeń reaktora w Czarnobylu.

Dlatego też w praktyce stosuje się przedrostki mili i mikro, np. 2 µSv otrzymujemy wraz z prześwietleniem promieniami X w jamie ustnej, a 400 µSv w przypadku badania mammograficznego. Czy wiesz, że śpiąc obok drugiej osoby, otrzymujesz dawkę 0,05 µSv? 

W Laboratorium promieniowania jonizującego GUM powstaje właśnie intrygujący wzorzec pierwotny dawki pochłoniętej w wodzie… do tego niezwykle ważny, ponieważ bezpośredni pomiar energii w wodzie to szansa na poprawę skuteczności radioterapii. 

Chodzi tu m.in. o wzorcowanie dawkomierzy terapeutycznych. Nasz wzorzec przygotowuje się do wyprawy do innych instytutów metrologicznych, w tym sławnego CERN, aby dokonać wzajemnych porównań europejskich wzorców. W metrologii nie da się mierzyć na oko, pomiary muszą być porównywalne.

Back to Top