Białoczerwona

Co to właściwie znaczy kolor biały i czerwony? Dla nas facetów zwykle czerwony to czerwony, ale jak się parę takich czerwieni postawi obok siebie to… właściwie nie wiadomo, który jest ten właściwy… Narodowy… To może po prostu sięgnąć do wzorca i porównać?

Oh zaraz!… przecież nie ma takiego wzorca… Polska jest chyba ostatnim krajem na Świecie, który nie posiada opisanych barw narodowych własnego kraju we współczesnych cyfrowych standardach kolorystycznych… RGB, CMYK, RAL, PANTONE… to absolutna podstawa przy tworzeniu najzwyklejszego loga firmowego… A co z godłem RP?

Pliku wektorowego po prostu brak. No dobrze, można sobie kupić np. na amerykańsko-ukraińskim(!) stocku plik wektorowy godła RP, ale nadal nie będziemy pewni, na ile jest on właściwy, nasz…

Na szczęście jest światełko w tunelu, Ministerstwo Kultury pracuje nad Księgą Znaku RP. Oczywiście od lat trwają dyskusje nad tym, czy Państwowy Symbol powinien mieć nóżkę bardziej, czy mniej, a może mieć GUMowe kalosze po kolana zamiast złotych pazurków? Nie jestem heraldykiem, więc w tej materii nie będę się wypowiadał… Kto jednak będzie pilnować, aby godło reprezentujące różne instytucje było takie, jak trzeba? Który orzeł jest właściwy? Kto będzie władny zadecydować, że np. ta górna tablica nie jest właściwa a dolna w 95% spełnia kryteria Księgi znaku?

A gdyby tak użyć systemów metrologicznych, połączonych ze sztuczną inteligencją i takie raporty generować od ręki? Chodzi o to, aby więcej nie było tego typu wpadek.

Wydaje mi się, że jest już taka instytucja, która w swoim portfolio ma nadzór i dopuszcza (bądź nie) do obrotu różne kontrowersyjne nawet przyrządy pomiarowe… Jedno jest oczywiste. Sama księga znaku, to dopiero początek. Po tylu latach zaniedbań czeka nas wielka praca od podstaw, niemal na takim poziomie, jak tłumaczenie, że po wyjściu z toalety warto jednak umyć ręce.

Wracając do czerwieni… jaki jest właściwy? Ta historia jest gotową dla storytellingowców bazą do stworzenia państwowej legendy.

PS. 14 lat temu Główny Urząd Miar zrealizował nawet takie specjalne badanie dla Najwyższej Izby Kontroli i wyszło, że właściwie żadna polska flaga nie spełnia kryteriów ustawy.

Zapraszam również

Ciekawe linki


Amarant i karmazyn - spór o polskie barwy narodowe

2020  margalski.pl :: Sebastian Margalski :: subiektywny podgląd codzienności   globbers joomla templates