Pewnego grudniowego wieczoru wymyśliłem sobie miejsce, w którym subiektywnie mógłbym opisać to, co wydaje mi się inspirujące, ciekawe, warte zachowania i zinterpretowania... do tego ułożone w subiektywnie konkretny sposób, tak jak chcę i sobie wyobrażam. To taki prawie blog, bo niektóre teksty mogą żyć nawet po ich opublikowaniu. Serdecznie zapraszam do lektury i inspiracji. Czytaj więcej.

Powiew wiatru z zachodu

W szarej rzeczywistości 1978 roku jawił się jak ożywczy wiatr, nadciągający znad morza śródziemnego. Następca Fiata 125 stanowił zdecydowany krok do przodu. Zaskakiwał wielkością wnętrza, bryłą nadwozia, miękkim a tym samym komfortowym zawieszeniem. 

Czytaj więcej: Powiew wiatru z zachodu

Białoczerwony symbol chwały

Dzisiejsze święto 🇵🇱 przypomniało mi moją przygodę w odkrywanie tajemnic biało-czerwonej - jednego z najważniejszych symboli naszej państwowości.

Czytaj więcej: Białoczerwony symbol chwały

Z nutą nostalgii o zegarkach

Z nutą nostalgii wspominamy dawne 🇵🇱 osiągnięcia technologiczne: polskie samochody, Luxtorpedę, TSS Stefan Batory, motocykle Junak, sprzęt Unitra etc. Dziś próby reaktywacji dawnych marek nie za bardzo się udają, bo całkowicie zmieniły się czasy i otoczenie gospodarcze. Jednocześnie marzymy o globalnych markach Made in Poland, mamy odwagę i bywamy wyjątkowo pracowici. 

Czytaj więcej: Z nutą nostalgii o zegarkach

Marzenia o Orlim Domu

Niektórzy mawiają, że marzenia dodają skrzydeł, albo że wystarczy marzyć a cały wszechświat pomoże w ich realizacji. Są marzenia wzniosłe, o pokoju na Świecie, zgodzie narodowej, bywają również drobne, nasze własne. Choćby takie, aby było normalnie, nie prowizorycznie.

Czytaj więcej: Marzenia o Orlim Domu

Siła mimo różnic

Każdy z trzech regionów ma własnego premiera, parlament, flagę i hymny narodowe… kraj paradoksów, w którym właściwie jedyną grupą etniczną, która rzeczywiście czuje się Belgami, są niemieckojęzyczni mieszkańcy jego wschodniej części.

Czytaj więcej: Siła mimo różnic

Światło z nieba

Na początku była ciemność. Ziemia, woda, powietrze i ogień - cztery żywioły, esencja świata, energia obecna we wszechświecie, mająca jednocześnie moc tworzenia i destrukcji. 

Czytaj więcej: Światło z nieba

Białoczerwona

Co to właściwie znaczy kolor biały i czerwony? Dla nas facetów zwykle czerwony to czerwony, ale jak się parę takich czerwieni postawi obok siebie to… właściwie nie wiadomo, który jest ten właściwy… Narodowy… To może po prostu sięgnąć do wzorca i porównać?

Czytaj więcej: Białoczerwona

Kredą po asfalcie

Stanęła wpatrzona w ten nieco dziwny pośpiesznie narysowany kredą i poprzecinany poziomymi liniami tułów. Jego linie tworzą nierówne biało-czarne kwadraty, zakończone - dość niezdarnie narysowaną - przeciętą w połowie głową.

Czytaj więcej: Kredą po asfalcie

Sprawczość versus przeznaczenie

Niektórzy mawiają, że jeśli chcesz rozśmieszyć Pana Boga, zacznij planować swoje życie… ale bez planowania bylibyśmy jak lewitujący lunatyk, wokół orbity własnego życia.

Czytaj więcej: Sprawczość versus przeznaczenie

Rusznikarz z Podgórnej

Jest coś mistycznego w pracy rąk ludzkich. Za każdym razem, gdy odwiedzam tego typu miejsca, czuję obecną w murach mieszaninę ludzkiego uporu i pasji.

Czytaj więcej: Rusznikarz z Podgórnej

Zwróć uwagę na wagę… w Słupsku

Miary wyłaniają się z mroku dziejów i towarzyszą ludzkości na wszystkich etapach rozwoju cywilizacji. Jako pierwsze narzędzia miernicze były wykorzystywane cechy ludzkiego ciała, takie jak łokieć, czy stopa. Słowem, w zamierzchłych czasach człowiek „mierzył wszystko sobą”.

Czytaj więcej: Zwróć uwagę na wagę… w Słupsku
Wzorzec doskonałości - kula

Wzór doskonałości

Czy kiedykolwiek wyobrażałeś sobie, swój własny ideał świata? Idealnych ludzi otaczających Cię wokół, piękne przedmioty będące na wyciągnięcie ręki, wszechogarniającą doskonałość, jako spełnienie marzeń dzieciństwa. Pragnienia sięgnięcia absolutu, przekroczenia własnych ograniczeń, przejścia przez granicę lustra, za którym pojawia się zupełnie inny świat?

Czytaj więcej: Wzór doskonałości

Daleko do wzorca

Jeszcze nie tak dawno temu ciekawskie dziecko, które chciało poznać zasadę działania zabawki, czy urządzenia po prostu rozkręcało je. Naturalna forma zaspokajania ciekawości. Któż z nas tego w dzieciństwie nie zrobił? Czy da się dziś w prosty sposób wyjaśnić zasadę działania nowoczesnych urządzeń? Zjawisk?

Czytaj więcej: Daleko do wzorca

W poszukiwaniu podstawowych pojęć

Najwięksi myśliciele do dziś spierają się, na ile naszym życiem rządzi przypadek, splot okoliczności a na ile możemy stać się sami kowalem własnego losu. Sprawczość versus przeznaczenie, to odwieczny dylemat współczesnego człowieka. Czy sięgając w otchłań historii możemy poszukiwać inspiracji dla kreowania naszej własnej przyszłości i poszukiwania odpowiedzi na najbardziej fundamentalne pytania?

Czytaj więcej: W poszukiwaniu podstawowych pojęć

Dzwon Sebastian A.D. 2016

W czarownych wnętrzach ludwisarskiej pracowni Felczynskich - najstarszej firmie rodzinnej jaką znam, powstało szczególne dla mnie dzieło sztuki. Dzwon Sebastian mu na imię. Symbol łączności nieba i ziemi, ducha z materią, otrzymujący życie przez magiczny dotyk wyjątkowych dłoni. Vivos voco, mortuos plango, fulgura flango!*.

Czytaj więcej: Dzwon Sebastian A.D. 2016

Twarze z lustra naszej historii

Warszawską Pragę można zwiedzać na wiele sposobów, fizycznie - spacerując urokliwymi uliczkami, samodzielnie, bądź z przyjaciółmi zwiedzać kolejne bramy i zaułki. Można zatapiać się w opowieściach innych, zaczytywać w historiach i oczami wyobraźni wodzić po miejscach, które autor chciałby nam najbardziej pokazać. Czy można mieć i to i to?

Czytaj więcej: Twarze z lustra naszej historii

Wojna czy Pokój?

Z jednej strony w Polsce cieszymy się, że powstaje sporo organizacji pozarządowych (stowarzyszenia i fundacje), co może być traktowane, jako jeden ze wskaźników rosnącego kapitału społecznego. Z drugiej, jak się spojrzy głębiej, to jest to paradoksalnie ciągły podział wynikający jednak z niskiego zaufania społecznego. Każdy chce być trochę po sarmacku Panem na swoim podwórku i nie wpuszcza na nie nikogo, budując wysoki płot. Czy rzeczywiście łatwiej nam żyć w czasach pokoju?

Czytaj więcej: Wojna czy Pokój?

Chrońmy Tarabuka


Na Browarnej w Warszawie jest takie miejsce, które od lat przyciąga osoby szczególne. Oczekujące od życia czegoś więcej, pragnące odbyć podroż po Świecie, który pozornie jest już niemodny… Może nie tak elegancki, błyszczący i powierzchowny. Nie dający również prostych odpowiedzi, a wręcz przeciwnie, skłaniający do poszukiwań odpowiedzi coraz głębiej i dalej.

Czytaj więcej: Chrońmy Tarabuka

Jerzy Wałga - ostatni rusznikarz Europy

Wyrastamy kulturowo z rzemiosła, gdy ono zaniknie, pozbawimy się własnej tożsamości. Czy tempo obecnego rozwoju gospodarczego może mieć coś wspólnego z podobnym rozwojem w XIX wieku? Podroż śladami tradycji dziedzictwa nie tylko naszego kraju ale i Europy może stać się ciekawą inspiracją do myślenia o naszym pochodzeniu i tradycjach, mogących stać się punktem odniesienia do naszej przyszłości.

Czytaj więcej: Jerzy Wałga - ostatni rusznikarz Europy

Rodzinni filantropi

Dzielenie się z innymi nie jest łatwe, a na pewno mówienie o tym. Sukcesowi biznesowemu towarzyszy często klimat dwuznaczności, podejrzeń, ale ludzie majętni mogliby odegrać istotną rolę w budowaniu kultury filantropii, rozumianej nie tyle jako wspieranie biednych, ile działanie na rzecz dobra wspólnego.

Czytaj więcej: Rodzinni filantropi

Mistyczna podróż do Kumbum

Podróż do Tybetańskiej Świątyni Kumbum, to coś znacznie więcej niż pozornie mogłoby się wydawać. Czwartkowy wieczór w Muzeum Ziemi, okazał się mistyczną wyprawą wgłąb siebie, wypełniając wszystkie zmysły duchem i materią.

Czytaj więcej: Mistyczna podróż do Kumbum

Improwizacje w przestrzeni prywatnej - Alina Mleczko

Wieczór niecodzienności. Nieoczywiste miejsce, ściana z surowej dawno temu wypalanej cegły, szorstka w dotyku, przywołująca w myślach obrazy stojących kilkadziesiąt lat temu w tym miejscu pieców odlewniczych. Sam budynek schowany wstydliwie od ulicy, w drugim rzędzie, jakby specjalnie ukryty przed wzrokiem przechodniów. Wystaje tylko komin. Stojący w rogu żeliwny piec, skrzące się języki ognia, wypełniające przestrzeń uwodzicielskim ciepłem, niewiele więcej, ale dla mnie wystarczająco, aby tak sobie wyobrazić intymną przestrzeń z charakterem.

Czytaj więcej: Improwizacje w przestrzeni prywatnej - Alina Mleczko

Barwniejsze życie marzycieli

Rzemiosło, szczególnie to tradycyjne, wielopokoleniowe staje obecnie przed wyjątkowymi wyzwaniami. Jednym z nich jest zmiana pokoleniowa, rzemieślnicy jednogłośnie komunikują, że nie mają komu przekazać warsztatu pracy, młodzież woli kończyć studia, zawód rzemieślnika wydaje się nie dość atrakcyjny. Sytuacji nie pomaga również obecny stan szkolnictwa zawodowego i specyfika młodego pokolenia. Czy rzemiosło tradycyjne skazane jest na wymarcie?

Czytaj więcej: Barwniejsze życie marzycieli

Monika Górska - Perfekcjonistka na odwyku

Wydawało mi się, że znam Monikę, wielokrotnie rozmawialiśmy, także o istocie spełniAnia się marzeń. Wiele słyszałem o książce Spełnij marzenie, marzenie spełni Ciebie… jak powstawała, w jakich okolicznościach, że jest opisem drogi spełniania siebie poprzez realizację szczególnego marzenia…

Czytaj więcej: Monika Górska - Perfekcjonistka na odwyku

Niezłomność w cenie

Jeśli coś zaczniesz robić, coś Ci wychodzi, to Cię to nakręca, chcesz działać dalej, sprawia Ci to przyjemność i w pewien sposób spełnia. Być może to dzieło przypadku, splotu okoliczności, zapewne również wrodzonego talentu, ale chyba przynosi odpowiedź na pytanie, co sprawia, że dana osoba zajęła się akurat tą konkretną dziedziną zawodową.

Czytaj więcej: Niezłomność w cenie

W najstarszej firmie rodzinnej... jaką znam - Ludwisarnia Felczyńskich A.D. 1808

Koniec lipca, bardzo gorący dzień, środek lata i właściwie urlop z rodziną. Słyszałem o nich, że są najprawdopodobniej najstarszą firmą rodzinną w naszym kraju. Ciekawość wzięła górę.

Czytaj więcej: W najstarszej firmie rodzinnej... jaką znam - Ludwisarnia Felczyńskich A.D. 1808

Słodkie owoce mrówczej pracy

Cukiernia Sowa

Tęsknota za starym, czy pragnienie nowoczesności? Co jest takiego szczególnego w mozolnej pracy rąk ludzkich? Czemu cenimy sobie wyroby wykonane przez rzemieślnika, mimo, że wykonane maszynowo są często bliskie doskonałości?

Czytaj więcej: Słodkie owoce mrówczej pracy

Marzyciele czy rzemieślnicy?

Marzenia powstają w głowie, ale to rzemiosło sprawia, ze marzenia stają się realne. Z tego stwierdzenia narodził się pomysł na projekt społeczno-kulturalny w Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy, którego myślą przewodnią jest idea, aby marzenie stało się natchnieniem, a sztuka rzemiosłem.

Czytaj więcej: Marzyciele czy rzemieślnicy?

Marzenia nie tylko dla naiwnych

Odskocznia od życia, może choćby na chwilę? Podróż dookoła świata? Własny biznes, choćby maleńki zakład rzemieślniczy...? A może skok ze spadochronem, lub bez... w otchłań szmaragdowej wody? Lubimy czytać a nawet słuchać opowieści o cudzych marzeniach, z wypiekami na twarzy zdarza się nam podziwiać, a może wręcz nienawidzić sukcesy innych. A może marzenia są tylko dla naiwnych, a ludzie czynu nie marzą, tylko stawiają sobie cele?

Czytaj więcej: Marzenia nie tylko dla naiwnych

Hirek Wrona - Soul - muzyka braterskiej duszy

Powrót do domu... w samochodzie rozbrzmiewa muzyka, która jeszcze przed chwilą była słuchana w zaciszu zapewne wielu wielu domów, rozbrzmiewała w eterze, pobudzając wyobraźnię, niosąc w sobie niezwykłą energię nocy. Za oknem miasto, które nigdy nie zasypia... czarna muzyka ma w sobie tę moc, która pozwala zatopić się w marzeniach, na chwilę oddzielić od rzeczywistości...

Czytaj więcej: Hirek Wrona - Soul - muzyka braterskiej duszy

Podróże wśród książek

Mówi się, że podróże kształcą... Niektórzy dodają jeszcze, że tylko wykształconych ludzi. Podróże to możliwość poznawania nie tylko innych miejsc, ale także ludzi, zwyczajów, kultur, sposobu pojmowania świata. To również okazja do poszerzania horyzontów, tak istotnych, dla przełamywania własnych ograniczeń. Podróże są, a właściwie powinny być nieodłączną cechą dobrego czeladnika.

Czytaj więcej: Podróże wśród książek

Zbigniew Maleszewski - Ludzie spełnieni nie narzekają

Zbigniew Maleszewski i Sebastian Margalski - ludzie spełnieni nie narzekają

Co jest takiego kuszącego w możliwości spotkania i porozmawiania z ludźmi? Szczególnie z tymi, którzy może nie są bohaterami pierwszych stron gazet i wiodą wydawałoby się zwyczajne życie, ale ich doświadczenia mogłyby być kanwą niejednej książki. Czego można się nauczyć a czym zainspirować od innych osób podczas wydawałoby się zwyczajnego towarzyskiego spotkania?

Czytaj więcej: Zbigniew Maleszewski - Ludzie spełnieni nie narzekają

W nieco innym blasku światła

Latarnie gazowe, to relikt przeszłości. Gdyby nie pasja i marzenia ludzkie, dawno zostałyby już wyparte, przez bardziej praktyczne, prostsze w obsłudze lampy elektryczne. Do ich obsługi potrzeba osoby, która codziennie, bez względu na śnieg, deszcz, czy słotę, a nawet święto, czy chorobę, tuż przed zmierzchem musi je rozświetlić i tuż przed świtem przygasić.

Czytaj więcej: W nieco innym blasku światła

Mistrz i uczeń? Na dachu Warszawy wszystko jest możliwe!

Na dachu warszawy, czyli wszystko jest możliwe

Wyobraź sobie, że podczas zakupów otrzymujesz osobistego asystenta. W drzwiach sklepu mija Cię usłużnie boy - jak w luksusowym hotelu. Gdzieś na półpiętrze gra orkiestra. Dzieci? Można pozostawić w specjalnej bawialni, gdzie pod okiem opiekunki nie będą Cię rozpraszać... chyba, że chcesz kupić coś akurat dla nich. Spotkanie ze znajomymi? Wspólna kawa? Do dyspozycji taras z przepięknym widokiem na miasto... Brzmi jak bajka?

Czytaj więcej: Mistrz i uczeń? Na dachu Warszawy wszystko jest możliwe!
2020  margalski.pl :: Sebastian Margalski :: subiektywny podgląd codzienności   globbers joomla templates