Wajcha czasu

W Laboratorium Magii i Czasu trwają właśnie gorączkowe przygotowania do przyszłotygodniowej zmiany czasu. To skomplikowana operacja, trzeba w odpowiednim czasie najprecyzyjniej, jak się tylko da przełączyć wajchą odpowiedni tryb - letni albo zimowy.

W Laboratorium Magii i Czasu Głównego Urzędu Miar trwają właśnie gorączkowe przygotowania do przyszłotygodniowej zmiany czasu. To skomplikowana operacja, trzeba w odpowiednim czasie najprecyzyjniej, jak się tylko da przełączyć wajchą odpowiedni tryb - letni albo zimowy.

Panowie ćwiczą dzielnie od kilku dni, tak, aby we właściwym momencie przełączenie nie trwało dłużej niż milionowa część sekundy. Wiecie, każdy ułamek sekundy ma znaczenie.

A korzyść dla nas z całej tej operacji jest taka, że pośpimy tej nocy o godzinę dłużej:) Z soboty 26.10 na niedzielę 27.10 przestawiamy (lub same się przestawią) zegarki z godziny 3:00 na 2:00.

Niedawno głośno w mediach było o tym, aby całkowicie zrezygnować z tego machania wajchą... W ubiegłym roku Komisja Europejska podjęła się nawet próby podjęcia tematu likwidacji zmian czasu. 

Przeprowadzone w tym zakresie otwarte konsultacje publiczne wykazały, że wśród udzielonych odpowiedzi zdecydowana większość mieszkańców Europy jest za rezygnacją ze zmian czasu (84% wszystkich odpowiedzi). W związku z tym, że były to konsultacje w których wzięła udział największa, jak dotychczas, liczba osób z państw członkowskich UE (4,6 mln) – ich wyniki stanowiły silny argument dla Komisji Europejskiej do zajęcia się tym tematem.Projekt zakładał rezygnację ze zmian czasu od 1 kwietnia 2019 r., z możliwością dokonania jeszcze dodatkowej zmiany czasu jesienią w 2019 r. przez państwa, które ostatecznie zdecydują się na czas zimowy. 

Rozważane były i są nadal również scenariusze późniejszego odstąpienia od zmian czasu, szczególnie z uwagi na sygnalizowany przez niektórych uczestników dyskusji możliwy i wymagany dłuższy okres przygotowawczy do przyjęcia stałego czasu. Konkretne daty ewentualnego odstąpienia od zmian czasu i przejścia wyłącznie na czas letni lub czas zimowy znajdą się w ostatecznym kształcie zapisów dyrektywy – przyjętym przez państwa członkowskie. Przy pierwszym czytaniu ww. projektu Dyrektywy COM/2018/639 przez Parlament Europejski, w dniu 26.03.2019 r., wprowadzono do tego projektu szereg poprawek, w tym proponowany termin rezygnacji ze zmian czasu – przesunięty na 1 kwietnia 2021 roku, z możliwością dokonania jeszcze dodatkowej zmiany czasu jesienią w 2021 r. i przekazano do Rady Unii Europejskiej do uzgodnień międzyrządowych państw członkowskich. 

Oznacza to, że najbliższa jesienna zmiana czasu odbędzie się, podobnie jak i kolejne zmiany czasu w roku 2020 i wiosenna zmiana czasu w roku 2021.

Największa trudność to zdecydowanie, czy ostatecznie zostawiamy sobie czas letni, czy zimowy? Jedni wolą jasne poranki, inni jasne wieczory - podział jest niemal 50% vs 50%. Jak to w życiu 😩 Zmiany czasu w dalszych terminach stoją jednak pod znakiem zapytania. Nie ma aktualnie wśród państw członkowskich UE jednoznacznego stanowiska, ani co do rezygnacji ze zmian czasu, ani co do wyboru opcji czasu, ani co do zmiany czy wyboru konkretnej strefy czasowej lub grupy stref czasowych.

A Ty jaki byś wybrał, gdybyś mógł/mogła zdecydować? Jasne poranki, czy wieczory?

Polecam pomocne narzędzie do symulacji, prosto z GUM.

PS. Zdjęcie z wajchą jest żartem, czas w GUM zmienia się automatycznie 

 

Back to Top