50 metrów konspiracji

Ponad 50 metrów idealnie prostego korytarza i dokładnie 50 metrowe odizolowane od drgań ziemi urządzenie wzorcujące wyposażone m.in. w karetkę pomiarową z optyką interferometru laserowego służącego do mierzenia i wzorcowania różnych innych urządzeń pomiarowych, przymiarów, wzorców kreskowych etc.

76 lat temu prawdopodobnie w tym właśnie korytarzu odbywały się próby strzelnicze produkowanego w konspiracji przez AK pistoletu maszynowego (peem) ⚡️Błyskawica⚡️.

Na terenie GUM wykonano elementy prototypu: mechanizm spustowy, bezpiecznik, celownik (wizjerek), wkręty specjalne i stopkę kolby. Warsztaty kooperujące przygotowały większe gabarytowo części, a więc: komorę zamkową, osłonę lufy, uchwyt magazynka i ramiona kolby.

Aby zminimalizować zagrożenie dekonspiracją, jeden z inżynierów – i tylko on – przydzielał zadania oraz odbierał wykonane części, a w czasie ich sporządzania, osobiście czuwał nad bezpieczeństwem. Po zgromadzeniu wszystkich detali wykonanych w kilku różnych warsztatach, montaż pierwszego egzemplarza pistoletu przeprowadził sam Pan Wielanier w swym mieszkaniu nocami i przy szczelne zasłoniętych oknach. W pokoju miał małą wiertarkę elektryczną, komplety wierteł, gwintowników i różne narzędzia warsztatowe. Po dopasowaniu, zmontowaniu i sprawdzeniu działania ruchowego, przeprowadził demontaż, celem estetyzacji i zabezpieczenia antykorozyjnego. Wysuszone i naoliwione części, powtórnie złożył w całość. Tak powstała pierwsza kompletna sztuka prototypowa peemu (bez pasa). Aby zapewnić lepszą przyczepność pistoletu do ramienia strzelca, na stopce kolby Wielanier wyciął kilka łamanych strzałek. Ponieważ robiły one wrażenie błyskawic, stąd znak ten przyjęto jako inspirację do nazwy pistoletu „Błyskawica”.

źródło: Błyskawica - udział Głównego Urzędu Miar w produkcji pistoletu "Błyskawica"

Back to Top