metrologia - nauka dotycząca sposobów dokonywania pomiarów oraz zasad interpretacji uzyskanych wyników.

Jego promienność siwert

W ubiegłym tygodniu było trochę o Greju, dziś kolejny bohater pobudzający wyobraźnię - jego promienność siwert - władca promieni X ☠️

Grej - bohater jednej z niegrzecznych książek?

Czy wiesz, że Grej to bynajmniej nie bohater jednej z mało grzecznych książek a jednostka miary określająca ilość energii promieniowania pochłoniętej przez kilogram materii 💀🦷? To jednostka pochodna układu SI. 

Skrzydełko muchy

Skrzydełko muchy zrobiło ostatnio prawdziwą furorę w mediach… postanowiłem iść za ciosem i sprawdzić… ile tak naprawdę waży skrzydełko wspomnianego owada.

SI Redefinition

Po dziesięcioleciach przełomowych prac laboratoryjnych, światowa społeczność naukowa i techniczna już za niecałe dwa tygodnie zredefiniuje cztery z siedmiu podstawowych jednostek Międzynarodowego Systemu Jednostek (SI).

Dzwon

Wizyta w NASA?? Nie, to tylko taki trochę większy dzwon pomiarowy, potrzebny metrologom do badania przepływów gazów…

Pojemność powerbanków

Kilka dni temu w Laboratorium Elektryczności GUM uruchomione zostało testowe stanowisko badawcze, służące do badania pojemności rzeczywistej ogniw bateryjnych w powerbankach.

50 metrów konspiracji

Ponad 50 metrów idealnie prostego korytarza i dokładnie 50 metrowe odizolowane od drgań ziemi urządzenie wzorcujące wyposażone m.in. w karetkę pomiarową z optyką interferometru laserowego służącego do mierzenia i wzorcowania różnych innych urządzeń pomiarowych, przymiarów, wzorców kreskowych etc.

Chłodniej

Za oknem już 29°C ☀️🌡, ale właściwie skąd pewność, że to właśnie tyle?

Twórcze napięcie

Jak wyobrazić sobie prąd?  🔌 Nie widać go, a jednak dotknięcie przewodu pod napięciem może nie należeć do przyjemnych… 😵

2019  margalski.pl :: Sebastian Margalski :: subiektywny podgląd codzienności   globbers joomla templates