Ciepło wszędzie… dobrze pomierzone

Za oknem prawdziwie letnia aura, słońce fantastycznie dopieszcza nasze melaniny zawarte w skórze, dostarczając tak upragnionego po deszczowych dniach ciepła. No właśnie, ciepło… to fajny pretekst, aby sprawdzić, co wspólnego ma ciepło z metrologią. Czytaj więcej: Ciepło wszędzie… dobrze pomierzone

Metrolodzy versus koronawirus

Pandemia COVID-19 wywróciła nasz świat do góry nogami. Zewsząd docierają do nas dramatyczne informacje o kolejnych zachorowaniach, czy opcji przedłużenia stanu pandemii nawet o rok… Oczywiście wszyscy staramy się jakoś sobie z tym radzić.

Czytaj więcej: Metrolodzy versus koronawirus

Metrologia

metrologia - nauka dotycząca sposobów dokonywania pomiarów oraz zasad interpretacji uzyskanych wyników.

Wajcha czasu

W Laboratorium Magii i Czasu trwają właśnie gorączkowe przygotowania do przyszłotygodniowej zmiany czasu. To skomplikowana operacja, trzeba w odpowiednim czasie najprecyzyjniej, jak się tylko da przełączyć wajchą odpowiedni tryb - letni albo zimowy.

Czytaj więcej: Wajcha czasu

Jego promienność siwert

W ubiegłym tygodniu było trochę o Greju, dziś kolejny bohater pobudzający wyobraźnię - jego promienność siwert - władca promieni X ☠️

Czytaj więcej: Jego promienność siwert

Grej - bohater jednej z niegrzecznych książek?

Czy wiesz, że Grej to bynajmniej nie bohater jednej z mało grzecznych książek a jednostka miary określająca ilość energii promieniowania pochłoniętej przez kilogram materii 💀🦷? To jednostka pochodna układu SI. 

Czytaj więcej: Grej - bohater jednej z niegrzecznych książek?

Skrzydełko muchy

Skrzydełko muchy zrobiło ostatnio prawdziwą furorę w mediach… postanowiłem iść za ciosem i sprawdzić… ile tak naprawdę waży skrzydełko wspomnianego owada.

Czytaj więcej: Skrzydełko muchy

SI Redefinition

Po dziesięcioleciach przełomowych prac laboratoryjnych, światowa społeczność naukowa i techniczna już za niecałe dwa tygodnie zredefiniuje cztery z siedmiu podstawowych jednostek Międzynarodowego Systemu Jednostek (SI).

Czytaj więcej: SI Redefinition

Dzwon

Wizyta w NASA?? Nie, to tylko taki trochę większy dzwon pomiarowy, potrzebny metrologom do badania przepływów gazów…

Czytaj więcej: Dzwon

Pojemność powerbanków

Kilka dni temu w Laboratorium Elektryczności GUM uruchomione zostało testowe stanowisko badawcze, służące do badania pojemności rzeczywistej ogniw bateryjnych w powerbankach.

Czytaj więcej: Pojemność powerbanków
2020  margalski.pl :: Sebastian Margalski :: subiektywny podgląd codzienności   globbers joomla templates