Ciepło wszędzie… dobrze pomierzone

Za oknem prawdziwie letnia aura, słońce fantastycznie dopieszcza nasze melaniny zawarte w skórze, dostarczając tak upragnionego po deszczowych dniach ciepła. No właśnie, ciepło… to fajny pretekst, aby sprawdzić, co wspólnego ma ciepło z metrologią.
 
W związku z tym, że dawno już nie pisałem nic o metrologii, dziś postanowiłem zmierzyć się z metrologią, która budzi spore emocje, u wielu wręcz podnosi temperaturę. A skoro dodatkowo temperatura na zewnątrz jest wyjątkowa, to na warsztat poszedł temat pomiarów ciepła... i to w dziedzinie metrologii prawnej!

Postanowiłem wybrać się do dwóch firm, które zajmują się pomiarem ciepła. Nie są to jednak takie zwyczajne firmy, ponieważ w swojej siedzibie mają tzw. punkt legalizacyjny, czyli specjalnie przygotowane stanowisko pracy dla pracownika Urzędu Miar. Wyjątkowy łącznik między firmą prywatną (często rodzinną) a urzędem.

Jeśli pomiar dokonany przez przyrząd pomiarowy staje się podstawą do dokonania opłaty, całkiem uzasadnione staje się pytanie, na ile mogę być pewny, że pomiar został wykonany rzetelnie. Tematyka metrologii prawnej wzbudza wiele emocji, wiąże się z wieloma mitami, ale też i nie do końca przejrzystymi procedurami. A jeśli coś jest niejasne, z natury staje się podejrzane.
 
Obie odwiedzone przeze mnie firmy zajmują się legalizacją, czyli dopuszczaniem do obrotu ciepłomierzy, takich, które możesz spotkać np. w piwnicy swojego bloku, czy w kotłowni zakładu pracy.
 
 
W związku z tym, że pomiar dokonany przez taki ciepłomierz jest podstawą do wystawiania nam rachunków, podlega bardzo szczegółowej kontroli metrologicznej - każdy egzemplarz co 5 lat musi zostać wymontowany, zawieziony do jednej z takich firm, tu dokonywana jest weryfikacja pomiaru - do trzech miejsc po przecinku, następnie pracownik wymienia baterię i… przekazuje urzędnikowi raport pomiarowy każdego przyrządu do zalegalizowania. Taka legalizacja kończy się umieszczeniem na nim specjalnej naklejki - cechy legalizacyjnej, pokazującej datę następnego badania.
 
naklejki legalizacyjne 2025 IMG 7213
 
Ciepłomierze objęte są obowiązkową prawną kontrolą metrologiczną, czyli to trochę tak, jak przegląd techniczny w naszym samochodzie. Każdy objęty tego typu nadzorem przyrząd pomiarowy musi posiadać ważne cechy legalizacyjne. To takie naklejki, które określają datę ważności obowiązywania. Przy okazji wizyty w swojej piwnicy, sprawdź z ciekawości, jaka data widnieje na Waszych ciepłomierzach. Ciekaw jestem, który konkretnie urząd dokonał legalizacji Twojego ciepłomierza 😀
A ciepłomierze są bardzo różne, te najnowsze dokonują pomiaru ciepła za pomocą ultradźwięków. To wyjątkowo precyzyjne narzędzie pomiarowe, które mierzy najdrobniejsze różnice w temperaturze wody (a czasem specjalnego płynu).
 
Czy wiesz dlaczego pomiary legalizacyjne ciepłomierzy dokonywane są właściwie wyłącznie w wakacje?
 
Gdy za oknem zrobi się chłodniej, pomyśl choćby przez chwilę o metrologach, którzy regularnie dbają o to, aby Twój ciepłomierz dokonywał pomiarów jak najlepiej - a przede wszystkim, wiarygodniej.
 
PS. Dziękuję właścicielom firm GAMIX oraz ANTAP za gościnę i cierpliwe opowiadanie o specyfice pomiarów ciepła.
 
 
 
Back to Top