Wajcha czasu

Po raz kolejny w naszym Laboratorium Magii i Czasu przełączymy naszą wajchę czasu… z czasu letniego na zimowy! Znowu zrobi się nieco chłodniej i czekają na nas ciemniejsze wieczory.

Wstydliwy wzorzec

Takie wydarzenie zdarza się w polskiej metrologii raz na 30-40 lat!! Po trzydziestu latach leżakowania w sejfie Głównego Urzędu Miar, został wyciągnięty na światło dzienne…

Trzy lata

Czy da się wszystko zmierzyć? Wiele zależy od punktu odniesienia. Właśnie minęło u mnie 3 lata mojej pracy w najbardziej dokładnym Urzędzie w Polsce...

Zbiornik na paliwo

Każdy taki zbiornik to 100 tys. m3 surowej, jeszcze ciepłej, bo pompowanej wprost z tankowca lub rurociagu „Przyjaźń” ropy naftowej ... 100 tys. m3 to 100 mln litrów!

Ciepło wszędzie… dobrze pomierzone

Za oknem prawdziwie letnia aura, słońce fantastycznie dopieszcza nasze melaniny zawarte w skórze, dostarczając tak upragnionego po deszczowych dniach ciepła. No właśnie, ciepło… to fajny pretekst, aby sprawdzić, co wspólnego ma ciepło z metrologią.

Metrolodzy versus koronawirus

Pandemia COVID-19 wywróciła nasz świat do góry nogami. Zewsząd docierają do nas dramatyczne informacje o kolejnych zachorowaniach, czy opcji przedłużenia stanu pandemii nawet o rok… Oczywiście wszyscy staramy się jakoś sobie z tym radzić.

Wajcha czasu

W Laboratorium Magii i Czasu trwają właśnie gorączkowe przygotowania do przyszłotygodniowej zmiany czasu. To skomplikowana operacja, trzeba w odpowiednim czasie najprecyzyjniej, jak się tylko da przełączyć wajchą odpowiedni tryb - letni albo zimowy.

Metrologia

metrologia - nauka dotycząca sposobów dokonywania pomiarów oraz zasad interpretacji uzyskanych wyników.

Jego promienność siwert

W ubiegłym tygodniu było trochę o Greju, dziś kolejny bohater pobudzający wyobraźnię - jego promienność siwert - władca promieni X ☠️

Grej - bohater jednej z niegrzecznych książek?

Czy wiesz, że Grej to bynajmniej nie bohater jednej z mało grzecznych książek a jednostka miary określająca ilość energii promieniowania pochłoniętej przez kilogram materii 💀🦷? To jednostka pochodna układu SI. 

Skrzydełko muchy

Skrzydełko muchy zrobiło ostatnio prawdziwą furorę w mediach… postanowiłem iść za ciosem i sprawdzić… ile tak naprawdę waży skrzydełko wspomnianego owada.

SI Redefinition

Po dziesięcioleciach przełomowych prac laboratoryjnych, światowa społeczność naukowa i techniczna już za niecałe dwa tygodnie zredefiniuje cztery z siedmiu podstawowych jednostek Międzynarodowego Systemu Jednostek (SI).

Dzwon

Wizyta w NASA?? Nie, to tylko taki trochę większy dzwon pomiarowy, potrzebny metrologom do badania przepływów gazów…

Pojemność powerbanków

Kilka dni temu w Laboratorium Elektryczności GUM uruchomione zostało testowe stanowisko badawcze, służące do badania pojemności rzeczywistej ogniw bateryjnych w powerbankach.

50 metrów konspiracji

Ponad 50 metrów idealnie prostego korytarza i dokładnie 50 metrowe odizolowane od drgań ziemi urządzenie wzorcujące wyposażone m.in. w karetkę pomiarową z optyką interferometru laserowego służącego do mierzenia i wzorcowania różnych innych urządzeń pomiarowych, przymiarów, wzorców kreskowych etc.

Chłodniej

Za oknem już 29°C ☀️🌡, ale właściwie skąd pewność, że to właśnie tyle?

Twórcze napięcie

Jak wyobrazić sobie prąd?  🔌 Nie widać go, a jednak dotknięcie przewodu pod napięciem może nie należeć do przyjemnych… 😵

2020  margalski.pl :: Sebastian Margalski :: subiektywny podgląd codzienności   globbers joomla templates